Med fokus på användarna

I stort sett all system- och webbutveckling initieras med förhoppning om ökad nytta och effektivitet. Vi möter ofta kommuner, myndigheter eller företag som vill utveckla sina metoder för att fånga slutanvändarens behov och önskemål.

Personas, scenarier och målgruppsbeskrivningar är kraftfulla verktyg som underlättar för såväl beställare som utvecklare att fokusera på rätt saker. Vi ger exempel på hur vi använt dessa metoder i olika projekt, hur de kompletterar varandra och vilka effekter det kan ge.

Talare:
Hanna Jonsson är projektledare och konsult med inriktning mot verksamhetsutveckling, informationsarkitektur och webbutveckling.

Max Walter har en tvärvetenskaplig universitetsutbildning inom datalogi med inriktning på människa-datorinteraktion och arbetar med att utforma gränssnitt för att användarna ska uppnå sina mål på ett enkelt och effektivt sätt.

View more presentations from Metamatrix.
Hanna Jonsson
Hanna Jonsson
hanna.jonsson@metamatrix.se
073 944 20 53

Metamatrix är ett IT-konsultföretag som utvecklar strategiska informations- lösningar för företag och myndigheter med många informationsanvändare.

Metamatrix -
Information med attraktionskraft

Sveavägen 31 | Hitta till oss!
111 34 Stockholm
+46 8 506 533 00
Information om cookies • Legal notice